logo esimene osa laupäev 20 aprill 2024  
logo teine osa  
logo kolmas osa
Vanemad aastakäigud 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024
  Järgmine Reisimaailm ilmub juuni 2024
reisimaailma logo
tutvustus
tellimine
kontakt
viited
uudised
ajalooline Kreeka
 
Reisimaailm nr. (157-/158) 1-2/2020
Vaata ka selle aastakäigu teisi numbreid: [ 1-2 | 3 | 4 ]
Uued trendid pealinnas
Ruth Kivistik arutleb selle üle, kas Tallinn vääriks ikka Euroopa rohelise pealinna tiitlit, kui tegelikkuses püstitatakse endiste koduaedade asemele kõrgeid büroohooneid, mille tõttu seal kasvanud elujõulised puud-põõsad maha raiutakse. Suvepuhkuse ajal Eestimaal ringi liikudes tasub meeles pidada, et viirus ei ole meie juurest päriselt lahkunud, vaid on ainult veidi tagasi tõmbunud.
Turism Eestis 2021 – kas reaalsus või unenägu?
Sellist sandistavat hoopi kui koroonaviiruse paari kuuga antud löök pole Eesti turismitööstus kunagi saanud, võtab olukorra kokku Eesti Turismifirmade Liidu peasekretär Mariann Lugus. Sisuliselt päevapealt jäid tühjaks söögikohad, hotellid asusid end sulgema ja transpordisektorist kadus ühtäkki tuhandeid reisijaid. Veelgi rängemalt on kannatada saanud Eesti reisiettevõtted.
Lennuliikluse taastumise pika tee algus
Globaalne koroonaviiruse pandeemia on viinud lennuliikluse ajutisse seisakusse kogu maailmas. Reisipiirangute tõttu erinevates riikides langes aprillis lennureisijate arv Euroopas tervikuna 90, sealhulgas Tallinnas 99 protsenti. Lennufirmad üle maailma on pikaajaliselt ja teadmata ajaks parkinud enamik lennukeid, oodates turgude taasavamist.
Kohanemisvõime sai väga kiiresti uue tähenduse
Külalislahkuse sektor on saanud kõige kiirema ja tugevama löögi COVID-19 kriisis, on Eesti Hotellide ja Restoranide Liidu tegevjuht Maarika Liivamägi veendunud. Mitte kunagi varem pole hotellides ja restoranides turuüleselt käibed päevapealt sada protsenti langenud. Varasemalt on majanduslanguse ajal käibe langus jäänud kusagil 40–50 protsendi juurde.
Lase end Raplamaal rabada!
Tallinnast vaid tund rongisõitu, autoga veel kiiremini – oledki Raplamaal! Avastamist ja külastamist on nii rabades, matkaradadel, taludes, söögikohtades küllaga!
Peipsimaa fotokonkurss
Osale fotokonkursil ja võida endale iPhone SE (2020) või laevakruiis kahele! Saada 1. maist kuni 31. augustini 2020 aadressile info@peipsi.ee kvaliteetse kaameraga (vähemalt 12 MP) minimaalselt viis fotot (suurusega vähemalt 1 MB).
Automuuseum – Via Baltica 103. kilomeetril
Tallinnas 2013. aastal avatud ja sealt 2016. aastal Pärnumaale Halingasse üle viidud automuuseumist leiab mitmete riikide autotootjatelt erineva vanusega huvitavamaid mudeleid.
Kaitsealade päeva tähistati üle Eesti
Üleeuroopalist kaitsealade päeva tähistamine 24. mail on traditsioon, millega ka Eesti on liitunud. Päeva korraldamist kureerib Euroopa rahvusparkide ja looduskaitsealade föderatsioon. Üldine eesmärk on rõhutada kaitsealade, sealhulgas rahvusparkide, tähtsust looduskaitses, tuletada meelde Euroopa ühiseid loodusväärtusi ja abinõusid nende kaitseks.
Matkarada Rohelised Rööpad viib Mõisakülast Viljandisse
Eestis on palju lühemaid ja pikemaid matkaradu, meil on isegi 820kilomeetrine Peraküla–Ähijärve tee. Kahe kategooria, lühikese ja pika, vahele mahub kahe-kolme päevaga läbitav rada. Üks selliseid ongi Läti piiri äärest algav Mõisaküla–Viljandi Roheliste Rööbaste rada.
ELi tarbijate nõustamiskeskuste võrgustik ulatas inimestele seni puudunud abikäe
ELi tarbija nõustamiskeskuste võrgustik, mis tegutseb kõikides liikmesriikides, Norras, Islandil ja Suurbritannias, avati 15 aastat tagasi. Aastate jooksul on üle Euroopa keskustesse pöördunud enam kui 1,6 miljonit tarbijat, kes on jäänud hätta mõne teise liikmesriigi kauplejaga. Abi küsivate Eesti tarbijate hulk on enam kui kümnekordistunud.
Tagasivaade eriolukorrale: viirusepuhangu mõju kolme toidutootja igapäevale
Tarbijad armastavad kvaliteetset kohalikku toidukaupa – ligi 80 protsenti eestimaalastest on öelnud, et valivad võimalusel Eesti oma toodangut. Missuguses olukorras olid aga kohalikud toidutootjad koroonakriisi haripunktis? HKScan Estonia, Valio ja Balbiino jagavad oma kogemusi, kuidas muutis viiruspuhang nende tootmiste töökorraldust ja milliseid ettevaatusabinõusid kasutusele võeti.
TS Laevad kutsub saartele
Reisiliiklus mandri ja suursaarte vahel on taastunud ja Eesti suurimad saared kutsuvad eestimaalasi saarte võlusid avastama.
Kultuurikilomeetril on uued infotahvlid ja installatsioon
Tallinna linn ja Tallinna Sadam teevad koostööd, et teekond sadama ja linnakeskuse vahel muutuks atraktiivsemaks. Maikuu alguseks paigaldati Kultuurikilomeetrile neli turismiinfotahvlit, mis suunavad sadamast saabuvaid turiste nii vanalinna kui ka teiste mereäärsete vaatamisväärsusteni.
Kruiisiterminal sai aprillis nurgakivi
Tallinna Vanasadamasse rajatavale kruiisiterminalile panid aprillikuu viimasel päeval nurgakivi Tallinna Sadama infrastruktuuri divisjoni juht Peeter Nõgu ja YIT Eesti ASi juhatuse liige Margus Põim.
Merendusuudiseid
Madli Vitismann kirjutab Tallinki uue laeva ehitusest Raumas, Kalasadama tühjakspumpamisest, riigi toest laevandusettevõtetele, Eckerö Line ja DFDS koostöölepingust, aerodünaamilistest purjedest, Läti sadamatest, Viking XPRSi digitaalsetest kajutivõtmetest ja Tallinna Sadama möödunud aasta tulemustest.
Vrakk maa sees
Ajal, kui soovitati üksnes üksi-kaksi väljas olla, oli Tallinnas mere ääres jalutajaid palju. Just sobival ajal jäi merendusajalugu ekskavaatori ette hästi vaadeldavas kohas. Kalaranna tänava äärsel ehitusplatsil sadakond meetrit merest eemal leitud vrakki võis ligi kuu aega näha Kalaranna tänava kõnniteelt, ülevaatlikuma pildi sai kõrgemalt Suur-Patarei tänavalt ja lähivaade avanes lähimate majade aknaist.
Omanäolised hotellid ja restoranid – meie reiside rikastajad
Seekordses Reisimaailmas tutvustab Thea Karin Jamaica, Riia, Vilniuse ning Peterburi hotelle ja restorane, mis pakuvad mõnusat puhkust ja kosutavat kõhutäit.
Mida lähituleviku reisiplaane mõlgutades meeles pidada
Uus koroonaviirus ja sellega kaasnenud eriolukord on raputanud mitmeid eluvaldkondi. Kahtlemata on paljudel inimestel soov lõpuks ometi reisile minna suur. Viimased uudised annavad lootust piiride avanemiseks, kuid sellest hoolimata tasub üht-teist enne reisiostu tegemist meeles pidada.
Maiad, mais, madu ja möiraahvid
Eelmise aasta novembris nautis Heli Tooman koos kauaaegse reisikaaslase Urvega Kesk-Ameerikat. Oma reisikirjas kiidab ta suurepärast kava ja korraldust, samuti reisijuhti Henrit, kohalikke giide, majutuspaiku, sööke-jooke ja loomulikult kõik seda, mida näha ja teha sai.
Uus rekord sise- ja välisturismis
Eesti majutusettevõtetes peatus 2019. aastal 3,79 miljonit turisti (5,5% rohkem kui 2018. aastal), kes veetsid seal 6,97 miljonit ööd (+5,1% võrreldes 2018. aastaga). Välisturiste oli majutusettevõtetes 2,25 miljonit ehk 5,3% rohkem kui 2018. aastal ning siseturistide arv kasvas 5,9%, jõudes 1,54 miljonini.
Pakendiga või pakendita?
Üha suureneva tarbimise tingimustes on oluline rääkida pakendite vähendamisest ja loodussäästlikkust eluviisist. On aga üks kaubagrupp, kus pakenditest loobumine võib teha karuteene. Selleks on toidukaubad. Miks on toidukaupu vaja pakendada ja kuidas Eesti toidutootjad sellesse suhtuvad?
Vastus teie mõttele, miks kajastused ajakirjas seekord nii on
Reisimaailmas on ju juba kakskümmend neli aastat avaldatud ülevaateid majutuse, toitlustuse ja turismi olulisematest sündmustest, näiteks turismimessidest Tallinnas ja Helsingis. Ootamatu eriolukorra tõttu jäi ajakirja märtsinumber ilmumata ja seetõttu saab talvekuudel toimunust lugeda alles kevad-suvenumbrist. See ei oleks ajaloolist järjepidevust arvestades sugugi õige olnud, kui me oleks otsustanud need lood avaldamata jätta.
VisitEstonia infopäev
VisitEstonia 2. veebruaril toimunud infopäeval jagasid peaesinejad Margus Sameli (VisitEstonia) ja Annika Anton (MKM) mõtteid jätkusuutlikust elust kogu Eestis, mille üle kohalikud on uhked ja mida välismaalased hindavad ehk siis visioonist aastatel 2021–2024.
Paksul Margareetal uus sisu
Suure Rannavärava suurtükitorni, Paksu Margareeta ligi kaks aastat kestnud renoveerimine on lõppenud ja valmis on saanud Eesti Meremuuseumi uus ekspositsioon.
Tallinna Sadam – tuleviku majandusedu tugineb kestlikele põhimõtetele
Septembris 2015 võeti ÜRO tippkohtumisel New Yorgis vastu kestliku arengu eesmärgid. See tähendab, et ÜRO liikmesriigid (praeguseks 193 riiki) püüdlevad 2030. aastani just nende eesmärkide poole nii oma sisepoliitikas, rahvusvahelises koostöös kui ka iga ettevõtte tasandil. 17 eesmärgi juures on veel täpsemad alaeesmärgid, neid on kokku 169.
Haapsalu vene laat
Jaanuari algus tõi Haapsallu juba kaheksandat korda vene laada. Kohal oli suure valge habemega Ded Moroz, kelle kõrval seisis vapralt Snegurotška. Nagu igal aastal, lõi ka tänavu kindluse paekivi halli fassaadi ees tantsu folklooriansambel Bõliina ja mustlasansambel Lehte Kostabi juhendamisel.
Eesti esindatus Põhjamaade suurimal turismimessil oli üle aastate suurim
EASi turismiarenduskeskuse direktor Margus Sameli ja Soome riikliku turismiturundusorganisatsiooni Visit Finland direktor Paavo Virkkunen avasid 17. jaanuaril Helsingi messikeskuses Põhjamaade suurima turismimessi MATKA. Eesti oli messi partnermaa, mis tähendas fookust meie turismipakkumistele messialal, aga ka uudiskirjades ja sotsiaalmeedias.
Eestlaste pakutav äratas suurt huvi
Otsus osaleda Helsingis korraldatava Põhjamaade suurima turismimessi MATKA 2020 partnerriigi projektis tehti turismiarenduskeskuses hiliskevadel 2019. EASi soov oli peatada Soome turistide poolteist aastat kestnud langustrend ja vahendada Eesti turismisektori olulistele toimijatele selget, operatiivset ja positiivset sõnumit – Soome sihtturule tuleb panustada nii inimressurssi kui ka sihitud ja põhistatud tegevusi.
Avasilmi Põhjamaade suurimal turismimessil
Ligi tuhande eksponendiga põhjalikumalt tutvumiseks oleks pidanud kohal olema kõik kolm päeva, aga see ei olnud Ruth Kivistiku eesmärk. Eelkõige tahtis ta vaadata, kuidas meie turismiga tegelevad ettevõtted end seal külastajatele tutvustasid ja kuidas oli MATKA korraldatud.
Meenutades möödunud Touresti
Järjekorras juba 29. Tourestil (7.–9. veebruar) tunnistati 2019. aasta turismiedendajaks viimased kaksteist aastat väsimatu innuga Eesti Maaturismi MTÜd juhtinud Raili Mengel. Aasta turismiobjekti auhinna laureaadiks kuulutas žürii Tallinnas Telliskivi loomelinnakus uksed avanud Fotografiska. Ruth Kivistik annab ülevaate messil kogetust.
Aastalõpp eriliste kuuskedega: Vilnius, Riia ja Peterburi
Vilnius, Riia ja Peterburi ei ole meist nii kaugel, et mitte minna jõulude või aastavahetuse ajal vaatama, kuidas nad on oma linna kaunite kuuskedega ehtinud. Thea Karinil on jagada nähtust ainult kiidusõnu.
Ise küsin, ise vastan – intervjuu iseendaga
Ain Hinsberg: „Ja kui juba „ei mõista, vaatad üles ja vaatad tagasi – ja ohkad endamisi ja ohkad jällegi” üksi olla ning tahad „tähistada” ikkagi mingit etappi oma turismi- ja külalislahkuselus, siis miks mitte tehagi seda intervjuuna … iseendaga. Niikuinii on Reisimaailma tegijad juba oma paar aastat peale käinud, saab vähemalt siis sellegi asjaga ühele poole.” Head lugemist!
Varasemad kriisid annavad lootust, et turism taastub
Eesti esimene turismi- ja hotelliettevõtluse õppekava avati 1993. aastal Pärnu majanduskoolis ja alates 1996. aastast on selle alusel õpet pakutud TÜ Pärnu kolledžis. Sel puhul ilmus kogumik „15 aastat turismiharidust Pärnus”.
 
   
 09-04-2024
Ilmus Reisimaailma 2024. aasta esimene number...
Loe lähemalt!
© 2001 www.ww.ee