logo esimene osa laupäev 07 september 2024  
logo teine osa  
logo kolmas osa
Vanemad aastakäigud 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024
  Järgmine Reisimaailm ilmub september 2024
reisimaailma logo
tutvustus
tellimine
kontakt
viited
uudised
ajalooline Kreeka
 
Reisimaailm nr. (161) 1/2021
Vaata ka selle aastakäigu teisi numbreid: [ 1 | 2-3 | 4 ]
Aasta koroonaviiruse tähe all
Aasta on olnud tõesti keeruline ja raske, kuid loodame, et suvekuudel saame vähemasti mööda Eestimaad või meie lähinaabrite juures ringi rännata ja õhtuti koguda häid elamusi kontserdilt või teatrietenduselt. Aga et nii läheks, tuleb endiselt ettevaatlik olla, hoiduda suurtest ja võõrastest seltskondadest eemale, kanda maski ka siis, kui vaktsiinisüstid saadud, ja muidugi käsi pesta.
Turism ja hotellimajandus Eestis Nõukogude perioodil (1945–1991). 1. osa
Toomas Undusk alustab selles Reisimaailma numbris põhjalikku ülevaadet turismi ja hotellimajanduse ajaloost, mis saab alguse 1940ndatest aastatest ja ulatub tänapäevani välja. Esimene osa käsitleb Tallinna ja seda kuni aastani 1980.
Reisisuunad aastaks 2025
Eeldatakse, et järgneva viie aasta jooksul on maksujõulise klientuuri hulgas endiselt hinnas luksuslikud elustiilihotellid, mis pakuvad head keskkonda puhkuseks ja töötamiseks. Lisaks Euroopale meelitavad tulevikus turiste üha enam Aasia riigid.
Plaanid liituda uue tutvumisportaaliga? Loe, kuidas vältida ootamatuid arveid!
Tutvumisportaalide ja -rakenduste kasutamine on kasvamas, seda soodustab ka praegune koroonast tingitud teistmoodi elukorraldus, kus suurem osa suhtlusest toimub distantsilt. Internetis pakutavate teenuste kasutajaks hakkamisel ei tohi unustada, et sellega kaasneb reeglina lepingu sõlmimine, mis toob kaasa rahalised kohustused.
„Liit on täpselt nii tugev, kui on tema liikmed!”
Muutuvas maailmas peame ka meie muutuma ja külalislahkuse äri teeb ilmselt kriisi järgselt läbi suure muudatuse. EHRLi tegevjuht Killu Maidla loodab, et liit saab olla abiks ja toeks ning ühistööna suudetakse leida need võimalused, mis aitavad meid kasvada uue reaalsuse ja uute põlvkondade jaoks.
Taas jõudu turismiõppele ja -tööle!
Juba üle aasta kestnud koroonakriisis on meil turismi- ja külalislahkusmajandusest suures joones 2/3 äridest, klientidest ja käibest läinud. Hetkemurede kurtmise asemel mõeldakse praegu selle üle, kuidas saaks taastuda rahvusvaheline transport ja avaneda piirid ehk turud, ilma milleta me kriisist väljumisest rääkida ei saagi.
Merendusuudiseid
Madli Vitismann annab ülevaate Tallinki raskest ja Viking Line’i erakordsest aastast, Eestis ehitatud merelaevadest ning samuti sellest, et otsitakse nime Admiraliteedi basseini kanalit ületavale sillale.
Laevareisijaid 10 miljonist vähem
Mullu langes laevareisijate arv rahvusvahelistel liinidel enneolematult madalale, aga siseriiklikel laevaliinidel mitte eriti. Alates 1993. aastast on Eesti sadamais rahvusvaheliste liinide reisijate arv olnud üle 2 miljoni ja 2015. aastast üle 10 miljoni aastas.
Tallinna Vanasadama kruiisiterminali väliala hakkab ilmestama Argo Männiku skulptuur „Laine”
Tallinna Sadam korraldas kunstikonkursi ideelahenduse leidmiseks Vanasadama kruiisiterminali välialale. 17 kavandi hulgast valis ˛ürii võitjaks Argo Männiku skulptuuri „Laine”.
„Regula” on 50-aastane
Saarte parvlaev „Regula” sai 1. veebruaril 50-aastaseks. Laevaomanik TS Laevad ei saanud pandeemia tõttu suuri pidustusi korraldada, aga siiski kogunesid sel päeval „Regula” autotekile laeva endised ja praegused kaptenid ning laevapere liikmed ja meenutasid üheskoos läbitud hetki. „Regulal” püstitati näitus fotodega laeva eri eluperioodidest ning levitati kaht südamlikku videot.
Tallinna Sadam avas D-terminali parkimismaja
Tallinna Sadam avas Vanasadamas D-terminali vahetus läheduses ühe maa-aluse ja nelja maapealse korrusega parkimismaja. Parkimismajast pääseb otse D-terminali ja sealt mugavalt laevale ning vastupidi. Parkla on avatud nii reisijatele kui ka teistele, kel soov peatuda näiteks piirkonna hotellides või vaja külastada naabruses asuvaid ettevõtteid.
Selgunud on järgmised kultuurivaldkonna teema-aastad
Kultuuriminister Anneli Ott kinnitas kultuurivaldkonna teema-aastad järgnevaks kolmeks aastaks. 2022. aasta on pühendatud raamatukogudele, 2023. aastal võtab järje üle liikumisaasta ja 2024. aasta keskendub kultuurilisele mitmekesisusele.
Eesti turism pandeemia-aastal
Maailma Turismiorganisatsiooni esialgsetel andmetel vähenes 2020. aastal mitmepäevaste välisreiside arv kogu maailmas miljardi reisi (74 protsenti) ja tulu 1,3 triljoni dollari võrra. Euroopas vähenes välisreiside arv 70 protsenti ehk 500 miljoni võrra.
Kiviaja elu 21. sajandil
„Üks maa, miljon erinevat reisi,” võttis reklaamplakat Tari linna lennuväljal Paapua Uus-Guinead (PUG) kirjeldava sõnumi tabavalt kokku. Täpselt nii oligi, nagu Kerli Nõu oma reisikirjas PUGis nähtust ja kogetust kirjutab.
Lahemaa pärimuskoja musta pässiku tõmmis
Must pässik ehk chaga on pärimusravist tuntud võimsa toimega seen. Kõnekeeles tuntakse teda kasekäsna nime all. Musta pässiku tõmmis aitab hoida kehas loomulikku tasakaalu ja tugevdab organismi.
Eesti toidutootjate soovitused, kuidas toidu raiskamist vähendada
Pühade ja (suuremate) sünnipäevade eel veedavad perenaised/peremehed päevi köögis, et peolauad saaksid ikka rikkalike hõrgutistega kaetud. Paraku juhtub aga sageli nii, et külalised ei jaksa kõiki hoole ja armastusega valmistatud roogasid ära süüa. Maria Laanjärv vahendab toidutootjate soovitusi.
Must küüslauk taruvaiguga – looduse väega bakterite ja viiruste vastu!
Musta küüslaugu (90 protsenti) ja taruvaigu kümneprotsendilised kapslid on toidulisand eestimaisest loodusest, mis toetab immuunsust, aitab kaitsta hingamisteid, aitab võidelda kahjulike mikroorganismide ja seentega ning aitab toime tulla stressiga.
Eesti parimad uued tooted 2021
Eesti toiduliit tutvustab 2021. aasta parimaid tooteid, nendeks on näiteks Maks ja Mooritsa kodune hakkliha, Salvesti ökoloogiline smushie aprikoosi-ananassipüree linaseemnetega ja Balbiino Be Beautiful mustasõstrasorbett vanillijäätisega.
Prognoositust väiksem kahjum
Möödunud aastal läbis Tallinna lennujaama 863 585 reisijat, mida oli 74 protsenti vähem võrreldes 2019. aastaga. Ettevõtte käive kokku oli 20,6 miljonit eurot, langus võrreldes 2019. aastaga 56 protsenti ehk 26,6 miljonit eurot. Kontserni äritulud kokku olid 36,3 miljonit eurot, mida on 24,1 miljoni euro võrra vähem kui 2019. aastal.
Suvine lennuplaan toob tagasi eestlaste lemmiksihtkohad
Euroopa lennundus läks 28. märtsil üle suvisele lennuplaanile, mis toob ka Tallinna lennujaamas endaga kaasa sihtkohtade arvu suurenemise. Samuti jõuavad lennuplaani tagasi mitmed liinid, mis varasemalt on olnud käigus aastaringselt, kuid viiruse leviku tõttu olid ajutiselt peatatud.
Reisimine koroona ajal
Viiruseoht pole veel kuhugi kadunud ja kõikjal maailmas kehtivad endiselt mitmed piirangud nii kohalikele kui ka riiki sisenejatele. Siiski on vaktsiini tulek andnud inimestele mõnevõrra uut kindlustunnet ja huvi reisimise vastu on hakanud vaikselt tõusma. Salva Kindlustuse reisikindlustuse osakonna juhataja Epp Ulfsak toob välja mõned põhilised nõuanded, mida praegusel ajal võiks reisimise peale mõtleja meelde jätta.
Vaatame ajas tagasi
Ajaloo esimese Touresti korraldasid turismifirmade liit (ETFL) ja aktsiaselts Eesti Näitused 1.–3. novembrini 1991. Viimane Tourest, järjekorras 29., toimus 7.–9.veebruaril 2020. Tänavu muudab koroonaviirus ka Touresti plaane. 30. juubelimess jääb maikuus Laulukaare all ära ja toimub 11.–13. veebruaril 2022. aastal Eesti Näituste messikeskuses.
Ons siis see nüüd tõehetk ...
Maret Reinmets, turismiasjaline aastast 1970, mõtiskleb koroonast, aga mitte ainult sellest, tingitud muutustest Eesti turismielus ja kellest sõltub turismi edasine käekäik.
Kõige külmem, kõrgem ja mahajäätuim maa – Antarktika
Privaatsus ja maailmalõpu tunne on paar head argumenti, mis igal aastal umbes 40 000 uudistajat kõige hüljatumale mandrile 2000 – 30 000 euroni küündivas hinnaklassis kokku toovad. Parimad muljed ja kõige eriskummalisemad kogemused on paljunäinud reisisellid oma elamuste kohvrisse pakkinud just kõige külmemalt, kõrgemalt ja mahajäätumalt mandrilt – Antarktikast, kirjutab Kerli Nõu.
Tiina Viin: Aeg on õpetanud, kuidas elada õnnelikumalt tänases päevas
Tiina Viin on üle kahekümne aasta olnud seotud TÜ Pärnu kolled˛iga. Turismiasjaliste jaoks on ta suurte teadmiste ja oskustega spetsialist, kelle arvamusega tõsiselt arvestatakse. Ta on aastate jooksul osalenud turismivaldkonna uurimis-, arendus- ja koolitusprojektides, kutsestandardite ja õppekavade koostamisel, hotellide ja restoranide liidu majutuse ja toitlustuse kutsekomisjoni töös ning paljudes muudes turismivaldkonna tegemistes.
Kliimasõbralik Viking Glory
Viking Line’i uue laeva ehitus jõudis 26. jaanuaril märkimisväärse verstapostini, kui Viking Glory lasti Hiinas Xiameni laevatehases vette. Viking Glory valmib aasta lõpus ja jõuab Turu–Ahvenamaa–Stockholmi liinile eeldatavasti 2022. aasta alguses.
 
   
 11-07-2024
Ilmus Reisimaailma 2024. aasta suvenumber...
Loe lähemalt!
© 2001 www.ww.ee